Yangın Hidrant Hattı Su Kaçakları Nelerdir?

Toplu yaşamın yer aldığı her bölgede ya da doğal alanlarda yangın çıkma tehlikesi bulunur. Bu nedenle yangın hidrant kaçağı konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.
Yangın hidrantları günümüzde pek çok alanda bulunur. Yer üstünde ve yer altında olmak üzere iki şekilde bulunan bu sistemler fabrikalarda, depolarda, alışveriş merkezlerinde ya da endüstriyel bölümlerde konumlandırılmııştır. Hidrant sistemleri herhangi bir yangın sırasında itfaiye ekiplerinin hortum bağlayarak yangına müdahale etmesini sağlar. Müdahale gerektiren alanında dış yüzeyinin soğumasını sağlamak ve etrafa yayılmasını önlemek için son derece önemli bir sistemdir.
Su vanası işlevi gösteren bu sistemler kendi aralarında iki bölümde bulunur. Kuru ve ıslak olmak üzere iki tipte hizmet veren yangın hidrantları, farklı hava koşullarına da uyum gösterir. Soğuk alanlarda kuru tip yangın hidrantı tercih edilir. Yangın söndürücü özelliği bulunan bu sistemler beş bin metrekarenin üzerinde yer alan her alanda kullanılmaktadır. Burada yer alan bölümlere dış hidrant sistemi adı verilmektedir. Hidrantların sayısı, büyük bir bölge üzerinde konumlandırılmaları sebebiyle farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. 
Yangın Hidrant Tesisatında Patlak Borunun Yer Tespiti
Yangın hidrant hattı boruları su borularına göre çok daha kalın ve dayanıklı maddelerden imal edilir. Yinede diğer su borularında meydana gelen su kaçağı sorunları bu tesisatlar üzerinde de kendisini gösterebilir. Zaman içinde oluşan sızıntı sorunu tüm tesisatı etkileyebilir. Bu sistemlerde yer alan su kaçağı sorunu daha zor görüntülenir. Toprak ya da beton altında bulunan hidrant hattı borularından her hangi birisinde su kaçağı meydana gelmesi durumunda alanın büyüklüğü nedeniyle yüzeyden fark edilmeyebilir. Tesisat üzerinde sorun bulunması olası bir yangın durumunda hidratın kullanılamamasına neden olabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka yangın hidrat hatlarının düzenli kontrol edilmesi gerekir.
Yangın hidrant tesisatında patlak borunun yer tespiti için profesyonel firmalar destek verir. Özel olarak geliştirilen bilgisayar sistemleri üzerinden ekipler tarama gerçekleştirir. Bu cihazlar suyun sızdığı bölgeyi tam olarak tespit edebilir. Tespit yapılırken alan üzerinde herhangi bir kırma işlemi yapılmaz. Yangın hidrant kaçağı sorunu, gelişmiş teknolojilere sahip cihazlar tarafından bulunur ve kolayca ustalar tarafından onarılır.