Su Tesisat Tamir Bakım Ve Onarım İşlemleri Nelerdir?

Ev ve iş yerleri üzerinde devamlı olarak karşılaştığımız problemler arasında su kaçağı ilk sıralarda yer almaktadır. Duvar ya da zemin üzerinde küflenme, ıslaklık ve renk değişimi oluşmuşsa su kaçağı ortaya çıkmış olabilir.

Su kaçağı, geçmiş zamanlarda uzun ve sancılı bir tamirat süreci sonrası yapılır. Günümüzde ise modern cihazlar aracılığı ile kırmadan su kaçağı tamiri yapılabiliyor. Bu cihazlar sayesinde tamirat süresi de oldukça azaldı. Su kaçağı tespiti etmenin en kolay yolları arasında su sayacını kontrol etmek gelir. Eğer musluk ve vanalar kapandığı zaman, su sayacı ilerlemeye devam ediyorsa, su kaçağından bahsedebiliriz.

Profesyonel Destek Alın

Geleneksel yöntemleri kullanarak su tesisatı tamiratı yaptıracaksanız çok büyük maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Tamirat sırasında sağlam olan fayansların zarar görmesi de oldukça yüksektir. Tamirat uygulaması uzun süreceğinden dolayı yüklü bir fatura ile karşılaşabilirsiniz. Bu süreci sancılı bir şekilde geçirmek istemiyorsanız mutlaka uzmanlardan destek almanız gerekir. Kırmadan su tesisatı tamiri yapan ustalar kısa sürede bu sorunların tamamen önüne geçebiliyor.

Hangi Uygulamalar Yapılır?

Kırmadan dökmeden tesisat tamiri için ilk olarak elektronik ürünlerden destek alınması gerekir. Bu sayede kırmadan tesisat tamiri yapılabilir.

Tesisat tamiri yapılırken yararlanılan cihazlar:

  • Kameralı görüntüleme cihazı,
  • Akustik dinleme cihazı,
  • Robot cihaz,
  • Termal kamera

Bu cihazlar, evinize ya da iş yerinize zarar vermeden su kaçağı tespiti yapabilmek için kullanılır.

Kameralı Tesisat Tamiri

Kameralı görüntüleme cihazları gider borularında ortaya çıkan su kaçağı bulma işleminde kullanılan bir cihazdır. Pimaş boruları üzerinde yer alan sorunların tespitinde kullanılır. Bu cihaz su kaçağı ile beraber pimaş borularında meydana gelen tıkanmaları da ortaya çıkarır.

Akustik Dinleme Cihazı ile Tesisat Tamiri

Akustik dinleme cihazı, temiz su tesisatı üzerinde kırmadan tesisat tamiri yapmak için kullanılır. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının bulunduğu bölüm dinlenir. Çatlak kısımlardan su sesi gelir. Çok hassas olan bu cihaz su borularında olan su kaçaklarının sesini kolayca duyabilir.

Termal Kamera İle Tesisat Tamiri

Termal kamera ise sıcak su borularında yapılır. Termal kamera kalorifer borularındaki su kaçağı bulma işleminde kullanılan bir üründür.