Robotla Tıkanıklık Giderme Nasıl Yapılır?

Gider tıkanıklığı açma uygulamalarında eski dönemlerde fayanslar kırılır ve borular sökülürdü. Daha sonra bölge üzerinde tıkanıklık açma çalışmaları yapılırdı. Bu uygulama son derece uzun ve yorucu bir süreç gerektiriyordu.

Yeni nesil robotla pimaş açma uygulamaları sayesinde kırmadan gider problemleri kolayca halledilebiliyor. Güncel teknoloji sayesinde tıkanıklık sorunlarında farklı çözümler sunulabiliyor. Pimaş tıkanıklığı genel olarak yabancı cisimler yüzünden oluşur. Bu gibi tıkanıklık sorunlarında robotla tıkanıklık açma işleminden destek alınır.

Ev ya da işyerlerinde lavabolar farklı nedenlerle tıkanabilir. Bu tıkanmaların en büyük nedeni arasında yağlar gelir. Yağ, saç ve diğer katı maddeler birleştiği zaman lavabonun gideri tıkanmaya başlar. Tıkanan borular görüntüleme cihazları ile taranır. Kamera yardımı ile tıkanmış giderlerin her noktasını titiz bir biçimde inceleyen ekipler lavabo açıcı kullanılmadan güvenli bir şekilde bölge üzerinde yoğunlaşır. Üstün teknolojiyle donatılmış olan kanal görüntüleme cihazları ile tıkalı bulunan giderler kırmadan temizlenir. Eski yöntemlerle açılmış olan lavabo giderlerinde yabancı maddenin ne kadarının çözüldüğü anlaşılamıyordu. Ayrıca eski yöntemde tıkanıklık nedenleri de çözülemiyordu bu nedenle sorun sürekli olarak tekrarlanıyordu. Son sistem cihazlar sayesinde artık tıkanıklığın bulunduğu yer belirlenmekte ve robotla açılmaktadır.

Kameralı Tıkanıklık Açma

Kameralı tıkanıklık açma uygulamalarında; kameralı görüntüleme cihazı ile gider borusunun içi HD olarak görüntüye alınır. Görüntülü tıkanıklık açma uygulamalarında pimaş borusu içindeki yağlanma sorunları kolayca tespit edilir. Yağlanma sorunu mutfak lavabosundan kaynaklanır. Bulaşık yıkanırken lavabo giderine giren yağ bu bölgeyi tıkayabilir.

Tıkanıklık Neden Oluşur?

Lavabo, musluk ya da gider tıkanıklıkları her insanın başını ağrıtır. Tıkanma sorunları farklı nedenlerde dolayı oluşabilir. En bilinen nedenler ise;

  • Temizlik bezlerinin tuvalete ya da klozete atılması sebebiyle tıkanabilir.
  • Tuvalet kağıtları ve mendillerin tuvalet ve lavabo giderlerine atılmasıyla tıkanabilir.
  • İnşaat esnasında borulara dökülen ve moloz atıkları, çimento ya da diğer maddeler sebebiyle tıkanıklık meydana gelebilir.
  • Borudan geçemeyecek büyüklükte bulunan nesnelerin atılmasıyla tıkanıklık oluşabilir.

Termal Kamerayla Tıkanıklık Açma

Robotla tıkanıklık açma uygulamalarında termal kamera uygulamalarından da yararlanılır. Robotla gider açma işlemi esnasında robot cihazın ucuna takılacak aparatı belirlemek için ilk olarak gider kamera ile kontrol edilir.